مدیر کل امور آموزشی از راه اندازی بیش از صد کلاس فقه و اصول در سال آینده خبر داد

نسخه مناسب چاپ

آشنایی بیشتر طلاب با مبانی، مباحث و نظریات در گرایش‏‌های مختلف علوم انسانی از اهداف برگزاری آموزش نیمه حضوری در موسسه امام خمینی(ره) است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‏ رسانی روابط عمومی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، حجت الاسلام و المسلمین سید جواد حسینی کیا مدیرکل امور آموزشی موسسه امام خمینی(ره)، روز یک‏شنبه ۳۱ خرداد سال ۱۳۹۴ در مصاحبه با روابط عمومی موسسه امام خمینی(ره) اهداف آموزش نیمه حضوری موسسه را این‏گونه برشمرد: آموزش نیمه حضوری موسسه امام خمینی(ره) بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی سیاست‏گذاری حوزه جهت تأمین و تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص موردنیاز در علوم انسانی، دوره‏های کارشناسی غیرحضوری را با این اهداف برگزاری می‌‏نماید:

۱- تعمیق آگاهی طلاب نسبت به معارف اسلامی ۲_ گشودن عرصه‏‌های جدید آموزشی در حوزه‏‌های علمیه ۳_آشنایی بیشتر طلاب با مبانی، مباحث و نظریات در گرایش‏های مختلف علوم انسانی ۴_ افزایش توانمندی طلاب برای انجام وظایف تبلیغی و تربیتی ۵_ آمادگی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته‏‌های مختلف علوم انسانی.

مدیرکل امور آموزشی موسسه امام خمینی(ره) در ادامه افزود: به طور کلی هدف از تأسیس آموزشی نیمه‏‌حضوری موسسه در سال ۱۳۷۸ این بود که برای طلاب و روحانیونی که در قم حضور ندارند و یا در مراکز یا سازمان‏هایی حضور دارند که فرصت تحصیل روزانه در موسسه برایشان فراهم نیست، شرایطی فراهم گردد تا از طریق آموزش نیمه‏‌حضوری بنیه علمی خود را تقویت کنند و به ویژه با دروس معارف اسلامی موسسه آشنا شوند و از علوم و معارف موسسه بهره‏‌ مند گردند.

 

وی تصریح کرد: ابتدا دو رشته فلسفه و علوم قرآنی به‏عنوان رشته‏‌های تحصیلی در دروه نیمه‏‌حضوری موسسه برای علاقه‏مندان ارائه شد و کم کم رشته‏‌های دیگری نیز اضافه گردید و آموزش نیمه‏‌حضوری موسسه توسعه یافت و رشته‏‌های کلام، علوم تربیتی، علوم سیاسی، تاریخ و روان‏شناسی هم تشکیل شد و زمینه تحصیل در دوره نیمه‏‌حضوری در ۷ رشته تحصیلی برای طلاب برادر و خواهر در موسسه فراهم شد.

حسینی کیا با اشاره به درخواست‏های فراوان برای ادامه تحصیل در دوره نیمه حضوری در مقطع کارشناسی ارشد اظهار داشت: با توجه به درخواست‏های فراوان فارغ‏‌التحصیلان مقطع کارشناسی(نیمه حضوری) به‌ ویژه خواهران برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیمه‌‏حضوری که در مقطع کارشناسی فارغ‏‌التحصیل شده‏‌اند، تلاش می‏کنیم تا شرایطی را به وجود آوریم و سرفصل‏ها، متون آموزشی و کمک آموزشی لازم را فراهم نماییم تا ان‏شاء... دوره ارشد نیمه‏‌حضوری در موسسه داشته باشیم. البته دوره کارشناسی ارشد حضوری برای برادران در موسسه وجود دارد اما دوره حضوری کارشناسی و کارشناسی ارشد برای خواهران وجود ندارد.

وی ادامه داد: تلاش خواهد شد تا در آموزش نیمه‏‌حضوری یک آسیب‌‏شناسی کلی و کار کارشناسی صورت گیرد تا علاوه بر رفع کاستی‌‏ها و افزایش توانمندی‏‌ها رشته‏‌های جدیدی در رابطه با سبک زندگی، جامعه‌‏شناسی و موضوعات دیگر و گرایش‏های جدید در آموزش نیمه‏‌حضوری ایجاد نماییم تا رشته‌‏های جدید تحصیلی فراهم گردد.

مدیرکل امور آموزشی موسسه امام خمینی(ره) با ارائه آمار دانش‌‏پژوهان نیمه‏‌حضوری گفت: قریب به ۶۰۰ نفر دانش‏‌پژوه و طلبه خواهر و برادر در ۷ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی دوره نیمه‏‌حضوری در موسسه وجود دارد که در حال تحصیل هستند و در حدود ۱۲۰ نفر از آنها خواهران دانش‌‏پژوه می‏باشد.

وی ادامه داد: فارغ‏‌التحصیلان دوره نیمه حضوری موسسه در حدود ۲۴۰ نفر می باشند که قریب به ۹۰ نفر از آنها خواهران طلیه می‏باشند که در رشته‏‌های مختلف تحصیلی فارغ‏‌التحصیل شده‌‏اند.

حسینی‏ کیا با اشاره به آمار دانش‌‏پژوهان پذیرفته شده در سال تحصیلی جاری تصریح کرد: ۱۷۵ نفر به عنوان دانش‏‌پژوه نیمه حضوری قبول شده‌‏اند که در حال تحصیل می‏‌باشند و برای سال تحصیلی جدید ۹۰۶ نفر از داوطلبان و شرکت‏کنندگان در آزمون موسسه قبول شده‏‌اند که ۷۱۴ نفر از آنها برادران پذیرفته شده برای تحصیلات در دوره حضوری می‏باشند و ۱۹۲ نفر هم متقاضی تحصیل در دوره نیمه‏‌حضوری می‏باشند که ۲۵ نفر از این ۱۹۲ نفر پذیرفته شده، خواهران طلبه می‏باشند و ۱۶۷ نفر نیز برادران طلبه پذیرفته شده هستند که نتایج و آمار قطعی پذیرفته‏‌شدگان نهایی تا پایان مردادماه از طریق سایت پذیرش موسسه اعلام می‏گردد.

مدیرکل امور آموزشی موسسه امام خمینی(ره) به انتخاب رشته در دوره حضوری و نیمه حضوری موسسه نیز اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در آموزش حضوری دوره کارشناسی ۱۳ رشته برای برادران طلبه و در آموزش نیمه حضوری ۷ رشته برای برادران و خواهران طلبه وجود دارد که دانش‌‏پژوهان ابتدا دروس معارف اسلامی(از ۱ تا ۵) و آموزش فلسفه( از ۱ تا ۳) را می‏گذرانند و در نهایت با کسب حد نصاب علمی لازم برای انتخاب رشته موردنظر اقدام می‏‌نمایند و در یکی از ۱۳ رشته تحصیلی در دوره حضوری و یا یکی از ۷ رشته تحصیلی در دوره نیمه حضوری ادامه تحصیل خواهند داد.

حجت الاسلام و المسلمین سید جواد حسینی کیا در پایان مصاحبه تأکید کرد: در سال جاری تحصیلی کلاس‏های فقه و اصول مانند سال‏های گذشته در موسسه تشکیل می‏‌گردد و تقریباً ۷۰ کلاس درسی در ساختمان مرکزی موسسه و قریب به ۳۰ کلاس درسی هم در ساختمان شماره ۲ موسسه(پردیسان) برگزار خواهد شد و علاوه بر این صد کلاس درس، دروس خارج فقه و اصول هم در هردو ساختمان موسسه به لطف الهی برگزار خواهد شد.

 

www.edu.iki.ac.ir